Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2007,12:54 π.μ.
ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΡΗΣ 0-1
Με ένα γκολ του Τάσου Κυριάκου στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Αρης νίκησε 0-1 στο Μπραχάμι τον Αγιο Δημήτριο και προκρίθηκε στους 16 του κυπέλλου Ελλάδας. Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, ο Αρης δημιούργησε μία - δύο ευκαιρίες σε κάθε ημίχρονο για να σκοράρει νωρίτερα. 'Στο κύπελλο μετράει η πρόκριση, όχι η ποιότητα. Στο τέλος προκριθήκαμε δίκαια', δήλωσε ο προπονητής του Αρη Ντούσαν Μπάγεβιτς.
Οι συνθέσεις
ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: Θέμελης, Βέρτζος, Τσιώλης, Συρίγος, Διαμαντής, Ντι Μπαρτόλο, Σαββίδης (54’ Άγγος), Συμεωνίδης (46’ Ζαφειράκης), Μποταϊτης, Γιαννιτσανάκης, Σαπάνης (66’ Πέτκοβιτς).
ΑΡΗΣ: Κέλεμεν, Αουρέλιο, Νέτο, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Νεμπεγλέρας, Σιστόν (64’ Φελίπε), Χαβίτο (64’ Κυριάκος), Κόκε, Παπάζογλου (97’ Γκουγκουλιάς).
Διαιτητής: Σπάθας
Κίτρινες κάρτες:Συμεωνίδης, Σαπάνης, Βέρτζος - Αουρέλιο, Κουλουχέρης, Κυριάκος.