Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2007,12:56 μ.μ.
ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο – Πανελλήνιος 67-80

Την ήττα με 67-80 γνώρισε σήμερα ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο κόντρα στον Πανελλήνιο στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας διεξαγωγής του τουρνουά «Basketorama Νίκος Γκάλης» που λαμβάνει χώρα στην Λευκωσία.

Οι «κίτρινοι» όντας σκιά του καλού τους εαυτού δεν κατάφεραν να δείξουν στο παρκέ ότι και στις προηγούμενες φιλικές αναμετρήσεις που έδωσαν έως τώρα, με αποτέλεσμα να βρεθούν από νωρίς πίσω στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 29-45.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Γκόρντον Χέρμπερτ μπορεί να έδειξε σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας σε 48-57 στο 30’, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και μοιραία γνώρισαν την ήττα από τους «Ολυμπιονίκες».

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 29-45, 48-57, 67-80.

ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο (Χέρμπερτ): Καστλ 7 (1/4 2π., 1/6 3π., 2/4 1π., 2 ρ., 2 ασ., 1 κλ.), Τέρι 4 (2/4 2π, 2 ρ., 1 κλ.), Παντελιάδης 3 (1/1 2π., 1/2 1π., 2 ρ. 2 ασ., 2 κλ.), Σεραπίνας 5 (1/3 2π., 1/5 3π., 4 ρ., 1 κλ.), Ράϊτ 2 (1/3 2π., 2 ρ., 1 ασ.), Καλαϊτζής (1 κοψ.), Ηλιάδης 17 (4/7 2π., 2/4 3π., 3/4 1π., 1 ρ.), Τσαλδάρης 2 (1/1 2π., 2 κλ.), Τσαϊρέλης 2 (1/2 2π., 1ρ.), Μότολα, Μάσεϊ 21 (5/9 2π., 11/12 1π., 5 ρ., 1 ασ.), Αγαδάκος 4 (2/5 2π., 5 ρ., 1 ασ.)

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Γκρούντι 15, Αργυρόπουλος 2, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας 3 (1), Σακελαρίου 5 (1), Αποστολίδης 4, Πέτρουλας 2, Ντότζετ 13 (3), Σκλάβος 18 (4), Εντζάϊ 6, Μπάντερ, Παπαϊωακείμ 12.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γκόρντον Χέρμπερτ: «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο που ήταν με διαφορά πολύ καλύτερος σε σχέση με εμάς. Η λέξη «κλειδί» στο μπάσκετ είναι η ομαδικότητα κάτι που δεν είχαμε σήμερα, με εξαίρεση την τρίτη περίοδο. Δεν τα πήγαμε καλά στην άμυνα, αλλά ούτε και στην επίθεση. Ουσιαστικά είχαμε καλή παρουσία μόνο στην τρίτη περίοδο».

Γιώργος Καλαφατάκης: «Ήταν ένα δύσκολο φιλικό παιχνίδι, απέναντι σε ένα πολύ μεγάλο αντίπαλο. Για μας δεν σημαίνει τίποτα το αποτέλεσμα. Τα φιλικά είναι για να προετοιμάζονται οι ομάδες και η ουσία είναι να είμαστε αυτοί που πρέπει στις επίσημες αγωνιστικές μας υποχρεώσεις. Μόνο την ώρα του αγώνα βλέπουμε στα φιλικά και όχι το αποτέλεσμα. Σε σχέση με χθες πάντως παρουσιαστήκαμε καλύτεροι. Βασιστήκαμε στην άμυνα και έχουμε πλέον 15 μέρες μπροστά μας και δεν μας ξεγελούν τα αποτελέσματα των φιλικών. Κρατάμε αυτά που θέλουμε μέσα από αυτούς τους αγώνες, ενώ θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στον ΑΡΗ και στον προπονητή του».