Σάββατο 9 Ιουνίου 2007,10:43 μ.μ.
Ήττα στο κλειστό του Ελληνικού

Την ήττα με 74-62 από τον Πανιώνιο γνώρισε σήμερα ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο στο κλειστό του Ελληνικού και πλέον η σειρά μεταφέρεται την Τρίτη (12/06) στο Αλεξάνδρειο. Στην έδρα τους οι «κίτρινοι» χρειάζονται τη νίκη, ώστε να έχουν και πάλι το πάνω χέρι για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στην Ευρωλίγκα.

Το συγκρότημα του Αντρέα Ματσόν παρά το γεγονός ότι ο Γουίλκινσον βρέθηκε από πολύ νωρίς χρεωμένος με τρία φάουλ κατάφερε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-3 στο 6’ να πλησιάσει σε 14-13 και 20-18 με την λήξη της πρώτης περιόδου, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Ηλιάδη σχεδόν στην εκπνοή. Ο Δραμινός γκάρντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (20-20) με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Γουνστον ξέφυγαν με 32-24 στο 16’. Σε αυτό συνέβαλλε και το γεγονός ότι οι διαιτητές της αναμέτρησης εξάντλησαν την αυστηρότητα τους, όταν χρέωσαν με τεχνική ποινή αρχικά τον Τζέρεμι Μάσεϊ (συμπληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο τρία φάουλ) στο 13’ και δύο λεπτά αργότερα τον Αντρέα Ματσόν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να επηρεάσει αρνητικά την ομάδα και το ημίχρονο έληξε 40-31 υπέρ του Πανιωνίου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 42-31, αλλά στη συνέχεια «κίτρινοι» γύρισαν την άμυνα τους σε «ζώνη» αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε πολλά άστοχα σουτ και στο 26’ κατάφεραν να μειώσουν σε 45-41. Το πρόβλημα ωστόσο για τον ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ήταν τα πολλά λάθη, γεγονός που βοήθησε τους «κυανέρυθρους» να πετύχουν ένα 9-0 σερί και να ξεφύγουν με 54-41, ενώ ο Μάσεϊ με δίποντο έκανε το 54-43 στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι προς όφελος του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο με τον Πανιώνιο να προηγείται 63-49 στο 35’ και να φτάνει στο τελικό 74-62 ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1. Πλέον οι «κίτρινοι» καλούνται να αφήσουν πίσω τους την αποψινή αναμέτρηση και να στρέψουν αποκλειστικά την προσοχή τους σε αυτήν που ακολουθεί σε τρεις μέρες στο Αλεξάνδρειο. Εκεί όπου ο λαός του ΑΡΗ θα πρέπει να γεμίσει ασφυκτικά το γήπεδο και να βοηθήσει την αγαπημένη του ομάδα με τον τρόπο που αποδεδειγμένα μόνο αυτός γνωρίζει να φτάσει ακόμα πιο κοντά προς την έξοδο της στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-43, 74-62.

Πανιώνιος (Παβίσεβιτς): Καυκής 8(1), Μιλίκοβιτς 4, Βασιλόπουλος 2, Περπέρογλου 11(1), Ντόιτσιν 6, Χατζής 6, Αγγελόπουλος 2, Γουίνστον 21(2), Ντραγκόλιοβιτς 8, Χάτσον 6.

ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο (Ματσόν): Καστλ 8(1), Σιγάλας 2, Τσαλδάρης, Σεραπίνας, Σκέιλς 11(1), Καλαϊτζής 4, Ηλιάδης 13, Γουίλκινσον 14, Φλέτσερ, Μάσεϊ 5, Παντελιάδης 5.