Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2007,10:57 μ.μ.
Προδόθηκε από την άμυνα του
Την πρώτη ήττα του στο Πρωτάθλημα υπέστη ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο από 5.000 φιλάθλους της ομάδας Αλεξάνδρειο με 75-82.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η μια ομάδα διαδεχόταν την άλλη στην πρωτοπορία του σκορ (7-8 στο 3’, 17-15 στο 5’, 17-19 στο 7’) για να κλείσει τελικά με 23-21 υπέρ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Αυτή η «μάχη» εξελίχθηκε μέχρι και το 18’ (36-35), ενώ στα δύο λεπτά που απέμεναν μέχρι την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 2-9 πήραν μια διαφορά έξι πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (38-44).

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν κύλησαν καθόλου ευνοϊκά για τον ΑΡΗ που βρέθηκε να χάνει στο 23’ με 40-52 και 42-56 στο 25’. Από το σημείο εκείνο οι «κίτρινοι» βελτιώνοντας την άμυνα τους ξεκίνησαν μια αντεπίθεση που είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν 55-63 στο 30’ και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (63-63) στο 32’. Οι παίκτες του Ολυμπιακού όμως εκμεταλλευόμενοι και την κόπωση των παικτών του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο από την προσπάθεια τους να «ροκανίσουν» την εις βάρος τους διαφορά κατάφεραν να προσπεράσουν με 65-70 στο 35’ και 67-72 στο 38’, για να φτάσουν τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-44,55-63, 75-82.

ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο (Χέρμπερτ): Κάστλ 10 (2), Τσαλδάρης 13 (3), Σεραπίνας 1, Ράϊτ 14 (2), Καλαϊτζής 5 (1), Ηλιάδης 5 (1), Μότολα 8, Μάσεϊ 19 (2), Αγαδάκος.

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 5 (1), Παπαμακάριος, Γούντς 11 (1), Ματσιγιάουσκας 12 (2), Πρίντεζης 10, Μπουρούσης 4, Τσακαλίδης 10, Γρίρ 22 (2), Μαυροκεφαλίδης, Βασιλειάδης 6 (2), Τεόντοσιτς 2.

Οι δηλώσεις:

Γκόρντον Χέρμπερτ: «Θέλω να συγχαρώ τον Ολυμπιακό. Ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο σήμερα. Από την αρχή, οι παίκτες του επέβαλαν τον ρυθμό τους κι εμείς απλά κυνηγούσαμε. Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια των αντιπάλων πιστεύω ότι δεν δουλέψαμε όπως έπρεπε και δεν παίξαμε καλά σαν ομάδα. Θέλαμε να τρέξουμε, αλλά δεν είχαμε τις ευκαιρίες. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να παίζουμε πάντα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Όπως είπα, δεν είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που παίξαμε και το γεγονός ότι οι ψηλοί μας σούταραν 10 τρίποντα είναι ένα στοιχείο. Πρέπει στην επίθεση να παραμένουμε στο σχέδιο οργάνωσης που έχουμε».

Πίνι Γκέρσον: «Όλοι γνωρίζουν πόσο δύσκολο είναι να κερδίσει κανείς στο Αλεξάνδρειο. Πιστεύω ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν κυρίαρχοι. Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη νίκη, ειδικά σε αυτή την περίοδο της σεζόν που διανύουμε».

Γιώργος Καλαϊτζής: «Ο Ολυμπιακός ήταν πιο καλός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και όταν προηγήθηκε με 14 πόντους, αλλά και όταν τον φτάσαμε στο τέλος. Ήταν πιο συγκεντρωμένοι οι παίκτες του, ενώ ήταν φανερό ότι είχαν περισσότερες επιλογές μέσα και έξω από το καλάθι. Νομίζω ότι το παιχνίδι δεν κρίθηκε στην επίθεση. Οι 82 πόντοι του Ολυμπιακού ήταν πάρα πολλοί για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Έπρεπε να βάλουμε 90. Όχι ότι δεν μπορούμε, αλλά είναι αρκετά δύσκολο. Το παιχνίδι χάθηκε από την άμυνα. Πέσαμε στα «δίχτυα» τους σε ότι ετοίμασαν πριν από το παιχνίδι. Δεν αντιμετωπίσαμε επίσης καλά τα πικ εν ρολ κι έτσι οι κοντοί του Ολυμπιακού είχαν τα ελεύθερα σουτ και επέβαλαν τον ρυθμό τους».

Λιν Γκρίρ: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Η ομάδα μου έπαιξε καλά, ειδικά όταν ο ΑΡΗΣ γύρισε το ματς, όπου μείναμε ενωμένοι και δείξαμε χαρακτήρα».