Πέμπτη 9 Αυγούστου 2007,7:12 μ.μ.
AΡΗΣ-ΑΠΟΕΛ 2-2
Iδανικό ντεμπούτο στο 'Κλεάνθης Βικελίδης' με δύο γκολ έκανε ο Τόνι Κάλβο. Ωστόσο ο Αρης αν και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ του Ισπανού, αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον πρωταθλητή Κύπρου ΑΠΟΕΛ, που ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ σε δύο λεπτά.
Μπροστά σε ένα εντυπωσιακό κοινό που 'διψούσε' να δει για πρώτη φορά φέτος τον Αρη, ο Τόνι Κάλβο άνοιξε το σκορ στο 12΄ με ένα ασύλληπτο αριστερό σουτ και διπλασίασε τα γκολ στο 30΄ πάλι με διαγώνιο σουτ μετά από εξαιρετική προσπάθεια με τους Βανγκέλι και Γιόναν. Το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Μακρίδη και στην επανάληψη ισοφάρισε με γκολ των Πίντο και Μακρίδη στο 57΄ και στο 58΄.
Διαιτητής: Ζολώτας
Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ: Χαλκιάς (46΄Κέλεμεν), Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης (67΄Πρίττας), Αουρέλιο (46΄Γόγολος), Νεμπεγλέρας (78΄Κυριάκος), Σιστόν (46΄Αντερσον), Γιόναν (67΄Νέτο), Φελίπε, Χαβίτο (78΄ Παπάζογλου), Κάλβο (57΄ Γκαρσία).
ΑΠΟΕΛ: Νικολόσκι, Καψής, Φλορέα, Εμερσον (46΄Ταβάρες), Φερνάντεζ, Μακρίδης, Σαπάνης (46΄Πίντο), Κόντης, Μοράις (72΄Ηλία), Ζε Κάρλος (72΄Μαχλάς), Μιχαήλ.