Σάββατο 21 Ιουλίου 2007,1:47 π.μ.
0-1 στο δεύτερο φιλικό
Με σκορ 0-1 κέρδισε ο ΑΡΗΣ την Τουλούζ, στο δεύτερό του φιλικό επί γαλλικού εδάφους. Η αγαπημένη μας ομάδα κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2’, με ένα εκπληκτικό σουτ του Μάρκο Αουρέλιο από τα 30 μέτρα. Από κει και πέρα, ο ΑΡΗΣ έκανε περισσότερο συντήρηση, από τη στιγμή που και πολλές απουσίες υπάρχουν, και οι αντίπαλοι του ΑΡΗ είναι πιο έτοιμοι, αφού το γαλλικό Πρωτάθλημα ξεκινά στις 4 Αυγούστου, και τα φιλικά είναι συνεχή, με επόμενο αυτό του Σαββάτου (21:00) στο Μποντάφλ του Παρισιού με την Παρί Σεντ Ζερμέν, εκεί όπου ήδη βρίσκονται οι εκδρομείς του SUPER 3, που αναμένεται να κάνουν αύριο το γήπεδο… Χαριλάου!!!
O Χαλκιάς είχε δύο επεμβάσεις στο 19’ και το 25’, ενώ οι Γάλλοι έχασαν ευκαιρία στο 36’. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΑΡΗΣ έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Ετό, αλλά τελικά το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 0-1. Στο δεύτερο μέρος η Τουλούζ έκανε προσπάθειες για ισοφάριση, με την άμυνά μας να «καθαρίζει» τη φάση στο 51’, τους αντίπαλους να χάνουν ευκαιρίες στο 58’ και το 63’ και το Χαλκιά να αποκρούει στο 70’. Από την άλλη, η αγαπημένη μας ομάδα είχε μια καλή φάση στο 56’, μετά από συνδυασμό Ετό και Φελίπε. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, απέναντι σε μια ομάδα που την περσινή χρονιά τερμάτισε 3η στη Γαλλία και θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Champions’ League.